برنامه یاد بعضی نفرات
 
​جشنواره موسيقي اميرجاهد برگزار مي شود
نوربخش: جشن خانه موسیقی به زودی برگزار خواهد شد
موسیقی ما - نشست رسانه ای دست‌اندرکاران دومین جشنواره موسیقی هنرجویی «امیر جاهد» دوشنبه نوزدهم آذر ماه با حضور «حمیدرضا نوربخش» مدیرعامل خانه موسیقی و «ابوالفضل رفیع» مدیر کل اداره فرهنگی شهرداری تهران در «خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد»  در محله چهارصد دستگاه تهران برگزار شد.

«مهدی سبحانی» مدیر خانه موزه دکتر معین و استاد امیر جاهد در ابتدای این نشست خبری با قدردانی از حضور خبرنگاران در این نشست رسانه ای توضیح داد: «این مجموعه که متعلق به شهرداری است در سال ۸۴ افتتاح شد و حدود سه سال است که با حمایت خانه موسیقی و اداره کل فرهنگی شهرداری تهران تبدیل به مجموعه ای موسیقایی در شرق تهران شده است. ما بسیار خوشحالیم که هم اکنون در این مجموعه کارگاه های مختلف آموزشی در حوزه سازهای ایرانی و سازهای جهانی برگزار می شود. در عین حال با توجه به رایزنی هایی که با خانه موسیقی ایران شد ما مراسم نکوداشت مختلفی در این محل برگزار کردیم که خوشبختانه با استقبال خوبی هم از سوی هنرمندان رو به رو شد. به هر حال این مکان یکی از مهم ترین محافل موسیقایی شهر تهران بوده که واقعا جای ارزشمندی است و بسیاری از هنرمندان آن را به عنوان یک مرکز مهم موسیقایی که در گذشته وجود داشته، می شناسند.»
 
او با اشاره به برگزاری جشنواره موسیقی امیر جاهد گفت: «ما تصمیم گرفتیم بعد از برگزاری دوره اول جشنواره تصمیم گرفتیم این جشنواره را به صورت گسترده در قالب یک رویداد کشوری برگزار کنیم . به هر حال این مکان، محفل بسیار جالبی برای رفت و آمد اهالی موسیقی و ادبیات از جمله روح الله خالقی و دیگر بزرگان بوده است و می تواند کانونی برای برگزاری یک جشنواره مهم چون جشنواره موسیقی امیر جاهد باشد.
 
حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی و رییس شورای سیاستگزاری جشنواره موسیقی امیر جاهد هم در این نشست رسانه ای با ذکر این نکته که خانه موزه امیر جاهد یکی از مهم ترین مجموعه های موسیقایی شهر تهران است، بیان کرد: ما حسب وظیفه ذاتی خود درخانه موسیقی باید در کنار همه فعالیت های موسیقی باشیم  . یکی از کارهای خوبی که در شهر تهران افتاده برگزاری همین جشنواره موسیقی امیر جاهد است که تصمیم گرفتیم با تمام وجود در کنار دوستان حضور داشته و سعی کنیم در بخش های داوری و سایر بخش ها کنار دست اندرکاران جشنواره باشیم.
 
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار موسيقي ما مبنی بر تاریخ برگزاری جشن خانه موسیقی گفت: جشن خانه موسیقی برگزار می‌شود و سعی می‌کنیم پس از تامین بودجه لازم در دی ماه امسال میزبان علاقه‌مندان باشیم.
 
ابوالفضل رفیع مدیرکل اداره فرهنگی شهرداری تهران و رییس جشنواره موسیقی امیر جاهد نیز در این برنامه با قدردانی از خانه موسیقی در همراهی با جشنواره عنوان کرد: همان طور که می دانید که حوزه فعالیت فرهنگی در شهرداری تهران حوزه فعالیت های عمومی است . ما باید در جهت بسترهای فرهنگی کمک هایی را انجام دهیم در این راه ارتباط با انجمن های تخصصی و صنفی می تواند راهگشای خوبی در پیشبرد اهدافمان باشد. در حوزه موسیقی خانه موسیقی ایران یه مرجع دارای صلاحیت است که تاکنون همکاری های خوبی با دوستان داشته و از راهنمایی ها و هدایت های آنها بهره مند شدیم.
 
وی با تاکید بر استمرار فعالیت های مشارکتی شهرداری تهران با مجموعه های صنفی ادامه داد:امسال ما در چهل سالگی انقلاب اسلامی هستیم که بنا داریم برنامه های خوبی را در این زمینه برگزار کنیم به همین منظور تصمیم داریم به بهانه برگزاری جشنواره موسیقی امیر جاهد بخش ویژه ای را در این رویداد طراحی کنیم که می تواند فضای مناسبی را برای تببین نسبت موسیقی با انقلاب اسلامی ایجاد کند.
 
 مدیر اداره کل فرهنگی شهرداری تهران در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع میزبانی خانه موزه امیر جاهد بنده زمانی که معاون شهردار منطقه 14 بودم جلساتی را پیرامون این مجموعه داشتیم که قرار بود توسط وابستگان بزرگان به فروش برسد اما خوشبختانه با تعاملاتی که در شهرداری تهران اتفاق افتاد این خانه خریداری شد. به هر حال مرحوم امیر جاهد و محمد معین خدمات زیادی را در عرصه موسیقی و ادبیات انجام داده اند  و من فکر می کنم برگزاری جشنواره ای با موضوعیت موسیقی می تواند ادای دینی به این دو مرد بزرگ سرزمین ایران باشد.
 
رفیع در پاسخ به پرسشی مبنی بر فقدان تفکیک وظایف اداره کل فرهنگی شهرداری تهران و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: ما در حوزه فعالیت های فرهنگی یک سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران که اداره فرهنگسراها را دنبال می کند یک ساختار هم در معاونت فرهنگی اجتماعی وجود دارد که با سیاستگزاری معاونت اجتماعی شهرداری تهران انجام می شود. البته که همکاری های مشترکی در این زمینه وجود دارد اما هر کدام از این دو ساختار کاملا جدای از هم هستند ولی
من فکر می کنم نیاز کلان شهر تهران به فعالیت های هنری به گونه ای است که کمبود در آن احساس می شود و ما تلاش می کنیم طبق وظیفه مان از ظرفیت ها استفاده کرده و در جهت کشف استعدادهای حوزه موسیقی کارهایی را انجام دهیم.
 
مهدی بیدگلی دبیراجرایی جشنواره موسیقی امیر جاهد نیز ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری دوره های اول و دوم جشنواره توضیح داد: امسال با حمایت های خانه موسیقی و اداره کل فرهنگی شهرداری تهران تصمیم گرفتیم جشنواره را به صورت سراسری برپا کنیم. در این راستا هنرمندان در بخش دو نوازی، تک نوازی و گروه نوازی آثارشان را ارائه می دهند . این در حالی است که هنرمندان می توانند در هر سطح و سنی می توانند در جشنواره شرکت کنند که فکر می کنم این موضوع به تنهایی می تواند یک ویژگی مهم باشد.
 
وی افزود: فراخوان جشنواره در آذرماه سال جاری منتشر شد که افراد می توانند تا  ۱۵ دی ماه نسبت به ارسال آثار خود اقدامات لازم را انجام دهند. ما در مرحله دوم که اختصاص به بازبینی آثار دارد تصمیم گرفتیم که سرای محلات شهرداری تهران در اختیار گروه ها و متقاضیان قرار دهیم تا آنها با شرایط بهتری برای تمرین برنامه ریزی داشته باشند . ما در مرحله سوم به حوزه تئوری موسیقی می پردازیم که در این بخش علاوه بر بررسی آثار اجرایی آزمون علمی از هنرمندان شرکت کننده انجام خواهد گرفت و در نهایت برگزیدگان نهایی برای حضور در جشنواره معرفی می شوند. البته مراسم اختتامیه جشنواره نیز در تالار ایوان شمس برگزار می شود که جزییات آن طی روزهای منتهی به جشنواره اعلام می شود.
 
حمیدرضا عاطفی دبیرهنری جشنواره موسیقی امیر جاهد هم در این نشست گفت: خیلی ها از ما می پرسند که چرا همکاری ما با خانه موزه امیر جاهد بیشتر از دیگران است که من باید در جواب بگویم این موضوع فقط به دلیل توجه بیشتر دست اندرکاران این مجموعه به فعالیت های خانه موسیقی است که منجر به پررنگ تر شدن نوع همکاری ها شده است وگرنه هیچ نکته دیگری درباره این فعالیت ها وجود ندارد.
 
دومین «جشنواره موسیقی امیرجاهد» به همت خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد، همکاری خانه موسیقی ایران و اداره کل فرهنگی شهرداری تهران بهمن ماه سال جاری  در بخش های مختلف برگزار شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه 19 آذر 1397 - 15:37

دیدگاه‌ها

یکشنبه 25 آذر 1397 - 05:29

اگر تحمل نظرات مخاطبانتان را ندارید ، لطفا بخش نظرات را غیر فعال کنید چون این معنی ندارد که بنا بر سلیقه ی خودتان نظرات را حذف کنید آن هم زمانی که هیچ توهینی در کار نیست

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود نوربخش: جشن خانه موسیقی به زودی برگزار خواهد شد | موسیقی ما