برنامه یاد بعضی نفرات
 
فقدان هنرمندی که در هنرش معرفت جلوه داشت
«آی محمد یوسفی» درگذشت
موسیقی ما - استاد «آی محمد یوسفی» از هنرمندان پیشکسوت موسیقی ترکمن‌های منطقه درگز و استادان برجسته موسیقی بخشی‌های خراسان در سن ۹۶ سالگی دار فانی را وداع گفت.

این هنرمند از شاگردان روانشاد «قلی‌بخش یگانه» و یکی از بهترین راویان هنر منظومه خوانی، شاهد خوانی و مقام نوازی با دوتار ابریشمی بود.

پیش از این گفته بودند هنگامی که درخواست کرده تا او را از درگز به روستای زادگاهش منتقل کنند دوتارش را هم با خود برده تا همدمی نیک برای خود داشته باشد. گرچه در شناسنامه تاریخ زاده شدنش را ۱۳۰۲ نوشته بودند اما او معتقد بود در زمان رایج شدن صدور سجل احوال، ده ساله بوده است.

در همین زمینه «سید مجتبی حسینی» - معاون امور هنری- در پیام تسلیت برای درگذشت استاد آی محمد یوسفی نوشته است:

«استاد آی‌محمد یوسفی چند دهه افسانه‌ها و آیین‌های قومی را با نوایی که از دل برمی‌آمد و صدای ابریشمین دوتار خواند و نواخت و روایت کرد.

از دسته کم‌شمار  پیران چنگی بود که ساز را به رشته ابریشمین آراسته می‌کرد و باور داشت صدا از دوتار ابریشم برخیزد نه سیم‌های فلزی، هنرمندی که در ساز و آوازش معرفت جلوه دارد چنانکه در زندگی اهل معرفت بود.استاد آی محمد از اصیل‌ترین نوازندگان بخشی سبک درگز، مکتب درگز در دوتارنوازی خراسان را زنده نگه داشت و سینه‌اش سرشار از شعر و موسیقی این مکتب بود.  به سنت کهن پای‌بند بود و تا آخرین دمی که توان داشت، خواند و نواخت. استاد آی محمد یوسفی حافظ عاشق و وفادار بخشی از فرهنگ، آیین و موسیقی سرزمین خراسان بود.
درگذشت استاد آی محمد را به خانواده عزیزش و هنرمندان و دوستداران موسیقی تسلیت می‌گویم و بهترین درجات را در عالم باقی از درگاه خداوند برای این هنرمند بزرگوار خواستارم.»
 
«محمد اله یاری فومنی» -مدیر کل دفتر موسیقی- نیز درگذشت ای محمد یوسفی، دوتار نواز خراسانی را تسلیت گفت و آن را باعث حسرت و تأسف دانست: «استاد آي محمد يوسفي، از بهترین راویان هنر منظومه خوانی، شاهدخوانی و مقام نوازی با دوتار ابریشمی در خطه خراسان بودند. قديمي ترين و اصيل ترين نوازنده بخشي كه مكتب درگز را زنده نگه داشتند و مرجع موسيقي درگز بودند.  فقدان ايشان در آستانه دوازدهمين جشنواره موسيقي نواحي ايران به شدت باعث تأسف و تحسر اينجانب و هنرمندان موسيقي است. درگذشت اين هنرمند گرانقدر و ارزشمند كشورمان را به خانواده محترم و تمامي هنرمندان و اهالي موسيقي تسيلت مي گويم و از درگاه احديت، علو درجات را براي ايشان خواهانم.»
تاریخ انتشار : جمعه 15 شهریور 1398 - 17:28

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود «آی محمد یوسفی» درگذشت | موسیقی ما