برنامه یاد بعضی نفرات
 
اعضای شورای هنری درباره‌ی آزمون نوازندگی گفتند
بازنشستگی اجباری نوازنده‌های باسابقه مشکلِ جدید ارکستر سمفونیک
موسیقی ما- نشست خبری اعضای شورای هنری ارکستر سمفونیک تهران برای تشریح برنامه‌های آزمون نوازندگی این مجموعه موسیقایی در تالار وحدت تهران برگزار شد و این هنرمندان جزییات آزمون نوازندگی ارکستر سمفونیک تهران را تشریح کردند.
 
هادی آرزم نوازنده، مدرس و عضو شورای هنری ارکستر سمفونیک تهران در ابتدای این نشست خبری درباره جزییات آزمون نوازندگی ارکستر سمفونیک تهران توضیح داد: «براساس برنامه‌ریزی‌هایی که در همه ارکسترها وجود دارد، تلاش کردیم تا از بهمن ماه برای برگزاری آزمون نوازندگی ارکستر سمفونیک تهران اقدامات لازم را انجام دهیم. این شرایط همواره جزو برنامه‌های همیشگی ارکسترهای معتبر است که برای ارتقای سطح نوازندگی آزمون‌هایی را برگزار می‌کند. تمام تلاشمان را انجام دادیم تا همه جوانب کیفیت و عدالت را در برگزاری آزمون رعایت کنیم. البته اکر بخواهیم به لحاظ پیرفت ومیزان سطح نوازندگی هنرمندان را با کشورهای خارجی مقایسه کنیم، اصلاً منطقی نیست. ما اکنون در حوزه تدریس با مشکلاتی رو به رو هستیم که همین موضوع مقایسه سطح نوازندگی هنرمندان ما را با سطوح جهانی غیر ممکن می‌کند. این معضلی است که باید به آن رسیدگی شود و بنده و جناب میرزمانی بارها متذکر شدیم و به آن تاکید داریم.»
 
این نوازنده پیشکسوت ویولن تصریح کرد: «بچه‌هایی که اکنون در ارکستر سمفونیک تهران مشغول به فعالیت هستند شبانه‌روزی هستند. این عزیزان نوازندگانی هستند که انصافاً نهایت تلاش خود را انجام می‌دهد تا به بهترین شکل ممکن برنامه‌های ارکستر را پیاده کنند. اما باید پذیرفت که اکنون نیازمند یک نگاه بنیادی در ارکسترها هستیم که باید هر چه زودتر کارهای موثرتری انجام دهند.»
 
عضو شورای هنری ارکستر سمفونیک تهران در پاسخ به این پرسش که آیا خداحافظی و استعفای نوازندگان شناخته شده ارکسترها باعث برگزاری این آزمون شده توضیح داد: «ما اکنون در حوزه سازهای برنجی نوازنده کم داریم بنابراین بخش مهمی از این ماجرای آزمون نوازندگی به همین جهت است. البته بازنشسته کردن اجباری تعدادی از نوازندگان با سابقه که به لحاظ سنی شرایط استخدام ندارند هم معضل دیگری بود که باعث شد که ما در حوزه آزمون نوازندگی اقدامات لازم را انجام دهیم. نحوه برگزاری آزمون در حوزه‌های مختلف نوازندگی صورت می‌گیرد. به عبارتی در هر بخش ما هیات‌های داوری جداکانه ای داریم که آزمون‌های جداگانه ای را برگزار می‌کنند. در این بخش گروه بندی‌های صورت می‌گیرد و مفاد تخصصی رپرتوارها به هنرمندان متقاضی حضور در آزمون ارائه می‌شود و در نهایت نفرات برگزیده معرفی می‌شوند. مرحله نهایی آزمون هم طی روزهای آینده برگزار می‌شود و من امیدوارم شاهد اتفاقات خوبی در عرصه ارتقای کیفی آثار باشیم.»
 
این نوازنده پیشکسوت موسیقی در بخش دیگری از صحبت‌های خود توضیح داد: «اقداماتی برای خرید لوازم جانبی سازهای گران قیمت برای استفاده از ارز دولتی توسط نوازندگان ارکسترها صورت گرفته که هنوز در مرحله مذاکره و رایزنی است. اما امیدوارم این بار شرایط به گونه‌ای فراهم شود که علاوه بر پرداخت به موقع دستمزد نوازندگان ارکستر چه قراردادی و چه پروژه‌ای، فضایی ایجاد شود که خرید لوازم جانبی سازهای گران قیمت در شرایط بهتری باشد.»
 
سیدمحمد میرزمانی آهنگساز و عضو شورای هنری ارکستر سمفونیک تهران هم در این نشست رسانه‌ای ضمن قدردانی از نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران توضیح داد: «متاسفانه قوانینی ایجاد شد که همکاری با نوازنده‌های بازنشسته و با سابقه دیگر میسر نیست. این حفره‌ای است که در بدنه ارکستر سمفونیک ایجاد شده و باید برطرف شود. اگرچه در این مورد اقدامات موثری انجام شده که امیدواریم با رایزنی‌های صورت گرفته بتوانیم به نتایج مثبتی برسیم. متاسفانه ما در برخی موارد شاهد هستیم که برخی نوازندگان فکر می‌کنند دیگر نباید تلاشی داشته باشند و به نظر من این آزمون‌ها باعث می‌شود که سطح علمی و کیفی نوازندگان ارتقا پیدا کند.»
 
عضو شورای هنری ارکستر سمفونیک تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره سرنوشت آینده ارکسترسمفونیک تهران گفت: «شورای هنری ارکسترنهایت تلاش خود را انجام داد تا بهترین کزینه ها را برای رهبری دائم ارکستر انتخاب کند. در این زمینه نصیرحیدریان بهترین گزینه برای ما بود. اما متاسفانه گرفتار شرایطی شدیم که باعث شد آقای حیدریان را از دست بدهیم. ما فکر می‌کردیم این هنرمند باز می‌گردد اما متاسفانه این فضا امکان پذیر نشد و ما به دنبال گزینه‌های دیگری بودیم که آقای منوچهر صهبایی یکی از این افراد بود و امیدوارم مشکل خاصی پیش نیاید و بتوانیم با این هنرمند همکاری مان را ادامه دهیم. من در جلسات مختلف شورای هنری ارکستر تاکید داشتم و دارم که جلسات وتمرین های ارکستر به هیج وجه نباید تعطیل شود. از این جهت امیدوارم شرایط به گونه‌ای باشد که بتوانیم هرجه زودتر شاهد اتفاقات بهتری باشیم. به ویژه اینکه برای ایام محرم و صفر برنامه‌هایی داریم که به زودی جزییات آن اعلام می‌شود. آن زمان که آقای حیدریان انتخاب شد ما گزینه دیگری نداشتیم. درباره آقای صهبایی هم باید بگویم که گرچه قبلاً حواشی پیرامون فعالیت ایشان در ارکستر وجود داشت اما فکر می‌کنم گزینه مناسبی برای هدایت ارکستر سمفونیک تهران است. البته لازم است برای ارکستر سمفونیک تهران یک مدیر داخلی هم معرفی شود که دیگر شاهد اتفاقات حاشیه‌ای و مهره سوزی نباشیم.»
تاریخ انتشار : یکشنبه 28 خرداد 1402 - 16:26

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود بازنشستگی اجباری نوازنده‌های باسابقه مشکلِ جدید ارکستر سمفونیک | موسیقی ما