.
خواننده: 
گزارش: 
تصویر: 
هادی پور احمدی، مصطفی گرمان
تدوین: 
بهار احمدی
plays 99408
موسیقی ما – «سالار عقیلی» این روزها آلبومِ «نگار» را منتشر کرده است، آلبومی که می‌توان آن را تجربه‌ای جدید در آثارِ این خواننده‌ی نام‌دار دانست؛ این اثر با آهنگ‌سازی «شایان کریمی» و شعرهای «سعید رمضانی» در فضای موسیقی ارکسترال است. در «نگار» از سازهای جدیدی مانند آکاردئون، گیتار الکتریک و کاخن استفاده شده که فضایی متفاوت به آخرین تجربه‌ی این خواننده داده است.

خواننده‌ی نام‌دارِ موسیقی ایران می‌گوید از همان اولی که قطعاتِ این اثر را شنیده است، آن را دوست داشته و به‌خصوص قطعه‌ی «نگار» به دلش نشسته و محرکی شده برای آنکه دلش بخواهد این اثر را بخواند. او همچنین قطعه‌ی «برگ‌ریزان» را به «ناصر ملک‌مطیعی» تقدیم کرده است: «دوست داشتیم که در زمان زنده بودن استاد این اثر منتشر می شد و خیلی هم برای رسیدن به این هدف تلاش کردیم؛ ولی زمان تولید اثر طول کشید. یاد استاد ملک مطیعی تا همیشه در دل تمام مردمان ایران زمین خواهد ماند که شاعر می‌گوید: «بعد از وفات تربت ما در زمین مجوی، در سینه‌های مردم عارف مزار ماست...»

سالار عقیلی در ادامه قطعه‌ای را به صورت زنده اجرا کرد. او در این اثر برای اولین بار با «شایان کریمی» هم‌کاری داشته است که درباره‌ی آن می‌گوید: «آهنگ‌سازِ این اثر از جوانان بسیار مستعد هستند. تقریبا هر روز آثار و قطعات زیادی از سوی هنرمندان جوان برای همکاری با بنده ارسال می شوند و ما هم گوش می کنیم و تصمیم می‌گیریم. ولی وقتی آقای شایان کریمی برای اولین بار قطعه نگار را برای من فرستادند، 26 ساله بودند. من با تصور اینکه به هر حال کار یک جوان تازه کار است به اثر گوش کردم. به مرور توانستم با آن ارتباط برقرار کنم و در همفکری با همسرم متوجه شدم که ایشان هم با کار ارتباط برقرار کرده است. الان در مصاحبه ای از من پرسیدند که چرا با جوانان کار می کنید؟ و من هم در پاسح گفتم که چه اشکالی دارد؟ شاید اثر یک فرد ده ساله بتواند همه گیر شود و به موفقیت برسد. استاد پرویز یاحقی در سن 18 سالگی اثر «امید دل» را برای استاد آواز ایران استاد غلامحسین بنان ساخت و در آن زمان کشور با این اثر تکان خورد. قطعا سن و سال ملاک خوبی برای فعالیت هنری نیست. زمانی که من 16 ساله بودم، اساتید بسیاری مثل استاد فرهاد فخرالدینی، ارشد طهماسبی، فریدون شهبازیان و کیوان ساکت دست من را گرفتند و از من حمایت کردند و به همین خاطر من امروز حمایت از جوانان را وظیفه خودم می دانم. برخی تنظیم‌های این اثر در ابتدا برای من تازگی داشت، حتی قطعه‌ای بود که در آن از گیتار الکتریک استفاده شده بود و من در ابتدا کمی در این باره موضع داشتم؛ ولی به مرور و با چند بار گوش دادن، حس کردم که اثر زیبایی خاصی به لحاظ شنیداری دارد و قبول کردم تا آن را بخوانم.»

شایان کریمی آهنگساز این اثر نیز درباره «نگار» گفت: «آلبوم نگار یکی از متفاوت ترین آثاری است که من کار کرده‌ام و به جرات می‌توانم بگویم متفاوت ترین اثر با صدای آقای عقیلی هم هست. در این آلبوم و در حوزه موسیقی تلاش کرده‌ایم که فضایی کاملا ساختارشکنانه را تجربه کنیم. مراحلِ پیش‌تولیدِ این آلبوم حدود چهار سال پیش آغاز شد، اگرچه آقای عقیلی پس از شنیدن برخی قطعات که در تنظیم آنها از گیتار الکتریک استفاده شده بود، کمی نگران بودند و می‌خواستند تنظیم تغییر کند؛ ولی به مرور ماجرا عوض شد و این قطعه یکی از بهترین آثار این آلبوم شد.»

آلبوم «نگار» در 8 قطعه تولید شده که تمامی اشعار از سروده های «سعید رمضانی» است. این آلبوم به همت انتشارات «شمع و مه» و انتشارات «آماج هنر» تهیه و تولید شده است.


افزودن یک دیدگاه جدید

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 2 =

Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
دانلود ویدیو رونمایی آلبوم «نگار» از سایت موسیقی ما | موسیقی ما