.
plays 56550
موسیقی ما- این ویدیو بخشی از گفت‌وگو با عواملِ پشت‌صحنه‌ی رویدادِ‌ «سال‌نوا»ست که «موسیقی ما» به خاطر ارج نهادن به این رویدادِ خصوصی تهیه کرده است. این در حالی است که امروز نشست رسانه‌ای ششمین دوره‌ی سال‌نوا نیز با حضور «علی جعفری‌پویان» نوازنده، مدرس، طراح و مدیر هنری رویداد سال نوا، «محمدمهدی گورنگی» مدیر اجرایی، «آزاده امیری» نماینده گروه اجرایی و «وارطان ساهاکیان» مدرس، رهبر ارکستر و آهنگساز پیشکسوت کشورمان در مجموعه «شهرصدای پارسیان» برگزار شد. این فیلم و گزارش نشست را ببینید و بخوانید.  

رویداد موسیقایی«سال نوا » چرا برگزار می شود؟

علی جعفری پویان در ابتدای این نشست رسانه‌ای ضمن قدردانی ازهمراهی خبرنگاران و اهالی رسانه در انعکاس رویدادهای دوره های مختلف سال نوای ایران به ویژه دوره ششم اظهار کرد: «قبل از هرچیزی باید اعلام کنم که امروز بسیار خوشحالم که یکی از با ارزش‌ترین موسیقی‌دان‌های ایران، آقای وارطان ساهاکیان با ما همراه هستند. به هر حال این هنرمند  از سال‌ اول برگزاری در کنار رویداد سال نوا، به گونه‌های مختلف بوده‌اند که باید از حضورپربار و ارزشمندش نهایت تشکر و قدردانی را داشته باشم.»

وی گفت: «این رویداد از ابتدای ایده‌پردازی و طراحی آن با مشارکت و همراهی فرهنگسرای نیاوران، در زمانِ مدیریت سیدعباس سجادی برگزاری شد که جا دارد از همراهی صمیمانه این مجموعه طی ادوار گذشته سال نوا قدردانی کنم. امروز هم که در کنار شما شاهد برگزاری رویداد ششم سال نوا هستیم فضا به گونه‌ای رقم خورده که با فضای متفاوت و مستقل‌تر، میزبان مخاطبان و هنرمندان ارزشمند موسیقی کشورمان باشیم. به هر ترتیب این رویداد در تداوم رویکرد و اندیشه‌ای است که هدف اصلی آن تقدیر شاگرد از استاد است که بتوان با این شرایط و چارچوب از بزرگان و پیشکسوتان موسیقی قدردانی کرد.»

این نوازنده شناخته شده ویولن با ارائه گزارشی از روند برگزاری دوران پیشین رویداد «سال نوا» توضیح داد: «برای ما باعث خرسندی و افتخار است که در رویداد «سال‌نوا» فضا را به گونه ای طراحی کرده‌ایم تا افرادی که تلاش‌های موثری در عرصه‌ی موسیقی انجام داده‌اند و کمتر به ارزش‌های آن‌ها پی‌برده شده است و  فرصتی برای تقدیر از آنان فراهم شود. به اعتقاد من رویداد سال‌نوا، جشنِ خانواده موسیقی است که هدف آن تکریم و یادآوری نکات مهمی است که می تواند در ابعاد مختلف مورد توجه قرار گیرد.»

جز خودمان، از نهادهای غیر خصوصی انتظاری نداریم

«محمدمهدی گورنگی» مدیر اجرایی ششمین سال‌نوای موسیقی ایران هم در ادامه این نشست خبری با معرفی و ذکر اسامی هنرمندان و گروه اجرایی رویداد سال‌نوا در دوره ششم گفت: «سال نوای موسیقی ایران اولین‌بار در سال ۱۳۹۴ با نگاه قدردانی  از استادان و پیشکسوتان شکل گرفت. من بر این باورم، اگر من امروز در دانشگاه تدریس می کنم، مرهون زحمات استادان من است و حالا در روزگار بی‌مهری به فرهنگ و هنر، اهالی موسیقی آستین بالا زده‌اند و به فکر استادان و افراد شایسته‌ جامعه‌ موسیقی هستند؛ پس قطعا جای چنین اتفاقاتی در جامعه‌امروز ما خالی است. البته در این چارچوب  ما جز خودمان از نهادهای غیر خصوصی انتظاری نداریم و به نوعی داریم عادت می کنیم که هوای هم را داشته و در سال‌نوا این مقوله را  مشق می‌کنیم.»

وی با اشاره به اینکه رویداد ششم سال‌نوای موسیقی ایران از هشتم بهمن ماه امسال به دلیل حفظ سلامتی هنرمندان و مخاطبان در قالب مجازی برگزار خواهد شد، بیان کرد: «هر اتفاقی باید به رشد برسد و حالا ما ششمین دوره  از سال‌نوای موسیقی ایران را با نگاه به آینده تجربه می‌کنیم. سال‌نوا در این دوره تلاش کرده است تا فضا را به گونه‌ای طراحی کند که تعدادی از هنرمندان فعال و ارزنده کشورمان در حوزه های آواز و دیگر عرصه های آهنگسازی و نوازندگی نیز مورد تجلیل قرار گیرند. البته این را هم کاملا می دانیم که در حوزه‌های دیگر موسیقی، نظیر موسیقی نواحی، استادان و سازندگان ساز  و دیگر شاخه‌های موسیقی، هنرمندان ارزنده‌ای داریم که قطعا برای نکوداشت و پاسداشت آنها نیز در دوره‌های بعد نگاهِ ویژه‌ای خواهیم داشت.»

این آهنگساز و مدرس دانشگاه تاکید کرد: «قطعا اگر تا به امروز توانسته باشیم در رویداد سال نوا به موفقیت هایی دست پیدا کنیم، این موفقیت حاصل همیاری بخش زیادی از هنرمندان موسیقی است. ما هنرمندان در کنار شما اهالی شریف رسانه، باید با یاری هم شرایطی فراهم کنیم تا مردم و علاقه‌مندان به هنر موسیقی، به شناختِ بیشتری از سال‌نوا دست یابند. و این موضوع یکی از مهم ترین نکاتی است که سال‌نوا روی آن تاکید دارد. شرایطی که با راه اندازی یک سامانه اینترنتی می تواند در چارچوب ارزشمند تر و موثرتری قرار گیرد که طی ماه های آینده درباره آن اطلاع رسانی لازم را انجام خواهیم داد.»

از چه هنرمندانی در «آیین نکوداشت» و «آیین یادبود» قدردانی می شود؟

مدیر اجرایی رویداد ششم سال‌نوای موسیقی ایران در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به جزییات این پروژه در روزهای آینده گفت: «شرایط کشور و بحران کرونا و نحوه برگزاری سال‌نوای امسال ایجاب کرد تا از هنرمندانی تجلیل کنیم که در ایران نیستند و در خارج از کشور زندگی می‌کنند. ما در دوره دوم ۱۲۰ هنرمند حامی را در کنارمان داشتیم اما امروز بسیار خوشحالیم که این تعداد در دوره ششم به ۲۷۰ نفر رسیده است.  این عزیزان با حمایت مادی و معنوی از این رویداد، در هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن سال‌نوا مشارکت می‌کنند که جا دارد از همه‌ی آنها به جهت این همراهی‌ها قدردانی کنیم.»

گورنگی درباره جزییات آیین «نکوداشت» و «یادبود» دوره ششم هم بیان کرد: «طبق برنامه ریزی های انجام گرفته در بخش نکوداشت، ستاد برگزاری ششمین سال نوای موسیقی ایران از خاچیک بابایان نوازنده و سولیست ویولن، اسماعیل تهرانی آهنگساز ، نوازنده و رهبر ارکستر،  فوزیه مجد پژوهشگر و مولف پیشکسوت موسیقی، محمدرضا اخوان از مدرسان باسابقه هنرستان موسیقی و خواننده آواز کلاسیک، ماریو تقدسی خواننده اپرا، سودابه شمس از هنرمندان پیشکسوت آواز کلاسیک و حبیب الله نصیری فر، پدر شرح حال نویسی موسیقی معاصر ایران، قدردانی می شود. در بخش آیین یادبود نیز افتخار قدردانی از زنده یادان حسین دهلوی آهنگساز ، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی، حسین سرشار خواننده اپرا، هوشنگ  ظریف نوازنده تار و مدرس موسیقی، حسین یوسف زمانی آهنگساز و نوازنده و حسن یوسف زمانی نوازنده و آهنگساز را داریم. در این راستا تمبرهای یادبودی به همت ، دفتر اقدام منطقه‌ای ایران نهاد بین‌المللی Global Understanding به عنوان یک کرسی از سازمان یونسکو منتشر شده که جزییات آن در روزهای آینده اعلام می شود. همچنین به همت گروه درختکاری «بازدم»، پنج اصله درخت سرو سیمین، با یاد و خاطره‌ی این هنرمندان، به زمین هدیه می‌شود.»  

وی در ادامه با ذکر نام موسسات حامی سال نوا گفت: «هرکدام از هنرمندان می‌توانند جهت حمایت‌های مالی به ما بپیوندند و  البته استادانی را برای تجلیل به ما معرفی و آستین بالا بزنند کنارمان باشند. شما مطمئن باشید سال نوا متعلق به اشخاص نیست و ما دست موزیسین ها را برای همیاری و همکاری می‌بوسیم، حتی اگر در نقاط بسیار دور باشند.»

گورنگی در پایان صحبت های خود ضمن تشکر از عوامل اجرایی ششمین سال نوای ایران، گفت: ما در این دوره چند اثر موسیقی داریم که برای اولین بار ضبط شده‌اند و از آنها رونمایی می‌شود.

سال‌نوا نمادی از هنرمندانی است که روی پای خود ایستاده‌اند

«آزاده امیری» نوازنده، مدرس و نماینده گروه اجرایی ششمین رویداد سال نوای موسیقی ایران نیز در این نشست خبری با بیان اینکه هدف اولیه گروه اجرایی این رویداد، فرهنگ سازی برای قدردانی مستمر از بزرگان موسیقی کشورمان است، توضیح داد: «آنچه برای ما در این رویداد موسیقایی به شدت مورد توجه علی جعفری پویان به عنوان طراح و ایده پرداز و سایر گروه مورد توجه بوده و هست شناسایی موزیسین های ارزشمند و دیگر فعالان حوزه موسیقی کشورمان است که تا به امروز زحمات و تلاشهایشان کمتر به مخاطبان موسیقی معرفی شده اند. امیدوارم با راه اندازی یک سامانه اینترنتی، در این زمینه بتوانیم در گسترش اهداف سال نوا موثر باشیم. قطعا در این زمینه استادان و بزرگوارانی در حوزه موسیقی به زیست هنری خود ادامه می دهند که باید در جهت معرفی و قدردانی از زحمات آنها کارهای زیادی انجام داد. زیرا بسیاری از هنرمندان هستند که تلاش و کوششان در موسیقی نادیده گرفته شده است.»

این نوازنده و مدرس موسیقی ایرانی تاکید کرد: «اولویت دیگر ما تجلیل از هنرمندان در زمان حیاتشان است که مسئله با اهمیتی است. متاسفانه  بسیاری از هنرمندان در اوج فعالیت‌های هنری خود، مورد توجه  نیستند. سال‌نوا نمادی از دستان گره کرده موزیسین‌های است که روی پای خودشان ایستاده اند. من و اعضای تیم برگزاری،‌ به همراه هنرمندان، همگی در این رویداد مهم موسیقایی، در کنار هم بودن و سپاسگذار بودن را تمرین می‌کنیم. کما اینکه در این زمینه کسانی را داریم که موزیسین نیستند، اما با ما همراهند و از موسیقی حمایت می‌کنند.»

سال نوا از دوره هفتم هیات انتخاب خواهد داشت

«علی جعفری پویان» در بخش دوم این نشست رسانه ای بود که درباره نحوه راه اندازی سایت اینترنتی «سال نوا» گفت: «طی سال های گذشته ما جورِ نداشتن سایت را با فعالیت در فضای مجازی و با تلاش‌های خانم سارا هاشمی به دوش کشیده‌ایم. البته این طور هم نبوده که توانایی راه اندازی سایت اینترنتی را نداشته باشیم بلکه تا به امروز احساس می کردیم که زمان آن فرا نرسیده که بخواهیم در این زمینه سایت راه اندازی کنیم.»

وی با قدردانی از هنرمندان و افرادی که طی سالهای گذشته به عنوان حامی در کنار رویداد سال نوا حضور داشتند، بیان کرد: «من از همین جا برای چندمین بار از همه عزیزان و مراکز فرهنگی هنری، که خالصانه برای موسیقی کار می کنند می خواهم در کنار سال نوا حضور داشته باشند. درهای «سال‌نوا» برای افراد دغدغه‌مند باز است. این را هم همین جا قول می دهم تا در راستای پیشرفت و بلوغ سال نوای موسیقی ایران از دوره بعدی، هیات انتخاب داشته باشیم. البته ما در دوره های گذشته از راهنمایی و مشاوره افراد متعددی از جمله استاد حسین علیزاده بهره مند شده و با این عزیزان در تعاملات خوبی بودیم که امیدوارم در دوره های بعدی شاهد شکوفایی بیشتر چنین رویکردی در کارهایمان باشیم. »

این نوازنده ویولن در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران که به سخنان چندی پیش حسین علیزاده درباره فقدان یک رویداد ملی در کشورمان برای معرفی جهانی هنرمندان ایرانی به جای نشان هایی چون «شوالیه» که در سال های گذشته به برخی از هنرمندان ایرانی اهدا می شد، توضیح داد: «من از دوره‌ اول سال‌نوا به این موضوع فکر می کردم، که بتوانیم رویداد سال نوا را به سمتی ببریم که این جریان تبدیل به رویدادی فراگیر و تاثیرگذار همچون دیگر رویدادهای جهانی شود. کما اینکه در این زمینه هم برنامه ریزی های لازم را داریم اما قطعا برای رسیدن به این هدف متعالی، به قدمت، اعتبار و شناخته‌شدنِ بیشتر سال‌نوا، نیازمندیم.»

مدیر هنری ششمین رویداد سال نوا در جواب سئوال یکی دیگر از خبرنگاران حاضر در نشست مبنی بر عدم برگزارنشدنِ دوره قبلی «سال نوا» گفت: «شرایط کشور به‌گونه‌ای پیش رفت که امکان برگزاری سال‌نوا وجود نداشت.  به همین دلیل ما گرچه رویداد پنجم را به شکل اجرایی برگزار نکردیم اما «سکوت» را برگزیدیم که به اعتقاد همه‌ موزیسن‌ها، بخشی از موسیقی است که به اصوات معنا می‌دهد. با این سکوت به لزوم اهمیتِ امینت و آرامش در جامعه اشاره داشتیم و به همین دلیل دوره‌ی پنجم را با «سکوت» برگزار کردیم.»

جعفری پویان در بخش دیگری از صحبت های خود با قدردانی از مدیریت و عوامل مجموعه «شهر صدای پارسیان» به مدیریت آیدین الفت که میزبان اجراهای مجازی دوره ششم هستند، تصریح کرد: «استودیو شهر صدای پارسیان، شاید چکیده تلاش چند نسل از صدابرداران موسیقی ایران است که در دهه‌های گذشته، استودیو‌های مختلفی را در موسیقی ایران اداره کرده‌اند.  ما در طول برنامه‌های ششمین دوره‌ی سال‌نوا، حدود هفتاد ساعت از امکانات استودیو استفاده کردیم که بابت اینها از آیدین الفت ممنونم. البته در این چارچوب نیز برخی دوستان مانند سامانه «موسیقی ما » و موسسه «فرهنگی هنری راد نو اندیش» به مدیریت بردیا صدرنوری نیز به صورت خودجوش کنار ما حضور داشتند. من جا دارد اینجا از استاد احمد پژمان نیز قدردانی کنم که این رویداد با صحبت‌های ایشان آغاز می شود. همچنین از استادان بزرگوار حسین علیزاده، شریف لطفی، مجید انتظامی، فریدون شهبازیان، کامبیز روشن‌روان و رافائل میناسکانیان کمال تشکر و قدردانی را دارم. آقای هوشنگ کامکار نیز عواید فروش اثر «هوشنگان» را  به سال‌نوا تقدیم کرده‌اند که از ایشان بابت این اتفاق ممنونم.»
 
یک ایده قدیمیِ سخت که «سال نوا» آن را اجرایی کرد
«وارطان ساهاکیان» مدرس و آهنگساز پیشکسوت موسیقی کشورمان هم در این نشست خبری با قدردانی از دست اندرکاران برگزاری ششمین سال نوای موسیقی ایران گفت: «همیشه در ذهنم بود که باید هنرمندان پیشکسوت ارج نهاده شوند اما در این زمینه ایده‌ای نداشتم و نمی‌دانستم چگونه باید این کار را انجام دهم. تا اینکه دیدم ایده علی جعفری پویان، اتفاق خوبی است. به هر حال ششمین سال نوای موسیقی ایران، ‌مانند مقوله آهنگسازی از یک تم کوچک شروع شد و به مرور مورد استقبال  قرار گرفت. خوشبختانه دوستان به سال نوا اعتماد دارند و این نکته بسیار مهمی است که شاید بتوان ایده مشابه آن را در سینما و تئاتر و دیگر هنرها نیز رقم زد. عوامل برگزاری سال نوای موسیقی ایران که متعلق به نسل امروز هستند، به نوعی به نسل‌های پیش از خود مدیونند. هنرمندانی که ریشه موسیقی ما هستند. چیزی که در آلمان می‌گویند موزیسین‌های خوب آدم‌های خوبی هستند و به نظرم واقعا همینطور است‌.»

پس از وارطان ساهاکیان، محمد مهدی گورنگی گفت: «این دوره از سال‌نوای ایران بخاطرشرایط کرونا وضعیت خاص‌تری داشت. امسال بر آن شدیم به صورت غیرحضوری در خدمتشان باشیم. در برنامه‌های ضبط شده نیز تعداد محدودی میهمان دعوت کرده‌ایم.»

در پایان نشست خبری نیز با حضور اهالی رسانه،  آیدین الفت مدیر مجموعه شهر صدای پارسیان، نیما جوان مدیر نشر و پخش جوان، سارا هاشمی عضو گروه اجرایی از پوستر ششمین سال نوای موسیقی ایران با طراحی سوگل ضامنی رونمایی شد.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


افزودن یک دیدگاه جدید

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 1 =

Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
دانلود ویدیو جزئیات ششمین سال نوای موسیقی ایران از سایت موسیقی ما | موسیقی ما