برنامه یاد بعضی نفرات
 
با حضور عوامل تولید و جمعی از هنرمندان؛
آلبوم «مست هشیار» رونمایی شد
موسیقی ما ـ مراسم رونمایی از آلبوم «مست هشیار» 26 بهمن‌ماه با حضور جمعی از هنرمندان درخانه هنرمندان ایران برگزار شد. این آلبوم با آهنگسازی داریوش پیرنیاکان و آواز حمیدرضا نوربخش بر اساس اجرایی که در سال 91 با همراهی گروه «شهنازی» در تالار وحدت اجرا شد، تولید و به همت موسسه «ایران‌گام» به تهیه‌کنندگی «صدرالدین حسین‌خانی» مننتشر شده است.
 
در ابتدای این مراسم، «میلاد کیایی» نوازنده پیشکسوت سنتور در سخنانی بیان کرد: «اگر یک بار دیگر متولد شوم مطمئن باشید به جای ساز سنتور، ساز تار را برای نوازندگی انتخاب می‌کردم؛ چرا که پدرم همیشه به من می‌گفت تار سلطان سازهای ایرانی است. به هر حال این آلبوم هم نتیجه زحمات و تلاش استاد داریوش پیرنیاکان نوازنده مطرح تار است که به همراهی حمیدرضا نوربخش و گروه شهنازی کنسرتی را چند سال گذشته اجرا کردند و حالا به عنوان یک اثر موسیقایی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.»
 
او با اشاره به ویژگی‌های این آلبوم بیان کرد: «توجه به وجوه هنری یک اجرای زنده که انتقال آن به یک آلبوم موسیقی کار بسیار سختی است، پختگی در ملودی سازی برای شنیدن مخاطبان، غنای موسیقایی صدای خواننده که دارای حجم دل‌پذیر و فضایی پراحساس بود از جمله ویژگی‌هایی است که می‌توانیم برای این آلبوم در نظر بگیریم و من از گروه اجرایی آلبوم سپاس‌گزارم که چنین اثر خوبی را روانه بازار موسیقی کردند.»
 
این مدرس موسیقی ایرانی ادامه داد: «متأسفانه در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که مسیر موسیقی مقداری عوض شده است. ما در این روزها موسیقی‌هایی را از رادیو و تلویزیون می‌شنویم که به قدری ناهنجار و نازل هستند که قابل توصیف نیست و من نمی‌دانم آخر کدام شورا و گروهی برخی از این آثار را برای پخش در شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی تصویب کردند. من امیدوارم روزی شاهد بروز چنین اتفاقی باشیم که با کیفیت‌ترین و بهترین آثار در رسانه ملی پخش شود تا مخاطبان با آثار با کیفیت موسیقی ایرانی نیز آشنا شوند.»
 
کیایی ضمن بیان دیگر ویژگی‌های فنی آلبوم «مست هشیار» گفت: «همه اهالی موسیقی می‌دانند اجرای زنده موسیقی ایرانی کار بسیار سختی است و این جای تحسین دارد که دوستان هنرمند ما از جمله استاد پیرنیاکان و همراهانش توانسته‌اند این اجرای زنده را در قالب آلبوم به مخاطبان عرضه کنند. من آرزومندم همه ما قدردان این دو هنرمند باشیم چرا که کار بسیار بزرگی را انجام دادند. به هر حال این اثر یک آلبوم فاخر و ماندگار است که با تمام نقاط ضعف و قوت می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.»
 
«هوشنگ کامکار» آهنگساز و سرپرست گروه موسیقی «کامکارها» هم در این مراسم بیان کرد: «به خاطر دارم پدرم همواره به موسیقی سنتی ایران علاقه بسیار فراوانی داشت و همیشه اجرای ردیف‌های استاد صبا را به عنوان یکی از علاقه‌مندی‌های خود در نظر داشت. ضمن این‌که من سال‌های سال با زنده‌یاد محمدرضا لطفی در یک اتاق زندگی می‌کردیم و در آنجا نیز همیشه ردیف کار می‌کردیم. پس بنابراین امروز می‌توانم با اجازه از شما هنرمندان در رابطه با آلبوم «مست هشیار» حرف بزنم.»
 
او ادامه داد: «من بارها به این نکته اشاره کردم و امروز بار دیگر پیشنهادم را مطرح می‌کنم که ضرورت دارد برای موسیقی سنتی‌مان یک ردیف منسجم تعریف کنیم که مورد قبول همه هنرمندان موسیقی ایرانی باشد. من معتقدم هر چه زودتر باید جلسه‌ای تشکیل شود که هنرمندان بتوانند به یک تعریف واحدی از ردیف موسیقی ایرانی برسند. حتی خود آقای نوربخش هم می‌دانند در جلسه‌ای که آقایان علیزاده، شجریان، ظریف و تعدادی دیگر از بزرگان حضور داشتند این پیشنهاد را مطرح کردم و آنها هم از این پیشنهاد بدشان نیامد.»
 
کامکار افزود: «شما می‌دانید اگر یک هنرجوی علاقه‌مند موسیقی ایرانی بیاید و بگوید که می‌خواهد ردیف موسیقی دستگاهی یاد بگیرد، هر استادی به اقتضای فضای کاری خود یک ردیف خاص را معرفی می‌کند. البته من بر این باورم همه این ردیف‌ها از نظر کالبد شکلی گوشه‌ها و فواصل تقریباً یکی است و کسی نمی‌تواند بگوید فلان گوشه من با فلان گوشه تفاوت دارد. من معتقدم این تفاوت‌ها فقط در بداهه‌نوازی است.»
 
سرپرست گروه موسیقی «کامکارها» در ادامه این مراسم توضیح داد: «هر نوع موسیقی که در ایران داریم اگر در شرایط با کیفیت و تکنیکی اجرا شود، بسیار ارزشمند است. این موضوع در موسیقی پاپ هم می‌تواند مصداق داشته باشد به عبارتی اگر در همین نوع موسیقی هم شرایط برای اجرای یک اثر تکنیکی و پرمحتوا فراهم باشد، این موسیقی هم از احترام و ارزش فراوانی برخوردار خواهد بود. به هر حال هر موسیقی خوب و بد دارد که باید در زمان خودش مورد قضاوت قرار گیرد.»
 
کامکار به انتشار آلبوم «مست هشیار» اشاره کرد و گفت: «آلبوم «مست و هشیار» از جمله آثار قابل توجه در حوزه موسیقی سنتی است که می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد. ضمن اینکه ما به هیچ‌عنوان نباید بگوییم این موسیقی مربوط به جامعه امروز ما نیست. امروزه در اروپا موسیقی قرن‌های سیزدهم و چهاردهم اجرا می‌شود که همه از آن دفاع می‌کنند. اتفاقاً یکی از خصوصیات موسیقی سنتی ما این است که می‌شود از منابع غنی آن ملودی‌ها و حالات جدید به وجود آورد اما فقط در شکل اجرایی تفاوت‌هایی وجود دارد که باید آن را بر اساس محتوا هدایت کرد.»
این هنرمند که پیش از این نیز انتقادهایی را به اهالی رسانه مطرح کرده بود، بار دیگر با بیان این نکته که رسانه‌ها، خبرگزاری‌ها و سایت‌ها کمک چندانی به رشد موسیقی نمی‌کنند، تصریح کرد: «امروز همه ما وضعیت موسیقی را می‌دانیم و متأسفانه رسانه‌ها هم کمکی به بهبود شرایط موجود نمی‌کنند زیرا آنها فقط به انتشار خبر اقدام می‌کنند.»
 
او افزود: «من تقریباً هر روز به تمامی سایت‌ها و خبرگزاری‌ها مراجعه می‌کنم اما متأسفانه چیزی جز خبر و گزارش کنسرت که فلانی آمد روی صحنه، ساز خود را به دست گرفت و امثال این عبارات مشاهده نکردم. من بر این باورم این محتوا اصلا کمکی به ارتقای دانش مردم نمی‌کند و به جرأت می‌گویم در همین سایت‌ها روزی نیست که موضوع آموزش‌دهنده‌ای را مشاهده کنم.»
 
این هنرمند در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به شرایط فعلی تولید آثار موسیقایی بیان کرد: «من بر این باورم نباید شرایط تولید موسیقی به گونه‌ای باشد که کسی نتواند این موسیقی را درک کند. متأسفانه شرایط بسیار بدی به وجود آمده و هر کسی در خانه‌اش می‌آید و کنار پدر و مادر خود یک اثر ضبط می‌کند و فردا آن را با هزاران ترفند تبلیغاتی در فضای مجازی آپلود می‌کند و با به کاربردن عباراتی چون «تا لحظاتی دیگر...» و امثال اینها کاری می‌کند که سطح آگاهی مردم نسبت به موسیقی کاهش پیدا کند.»
 
کامکار گفت: «به اعتقاد من آلبوم «مست هشیار» یکی از آثاری است که هم در زمینه موسیقی سنتی ایران اثر بسیار ارزشمندی است و هم در ارتقای سطح آگاهی مردم از موسیقی می‌تواند نقش مؤثری ایفا کند. متأسفانه ما هم اکنون در شرایطی هستیم که خصوصیات موسیقی سنتی ما در حال محو شدن است و این آلبوم به همین جهت قابل ارزش است که به این موضوع توجه کرده است.»
 
این آهنگساز به برخی از ویژگی‌های فنی و کیفی این آلبوم اشاره کرد و توضیح داد: «یکی از ویژگی‌های مهم آلبوم «مست هشیار» اجرای زنده است که در آن قدرت نوازندگان و خواننده کاملاً مشخص است. از این رو، این اثر را می‌توان به یک آلبوم قدرتمند در حوزه موسیقی سنتی معرفی کرد. به هر ترتیب آن‌هایی که در حوزه موسیقی فعال هستند، می‌دانند که بسیاری از خوانندگان هستند که وقتی در استودیو حضور پیدا می‌کنند گاهی هزار مرتبه برای اجرای درست یک تحریر وقت می‌گذارند و من غیر از چند هنرمند از جمله آقای شجریان کمتر خواننده‌ای را می شناسم که به درستی به اجرای تحریرها در استودیو اقدام کنند. در نتیجه می‌توانم بگویم به دلیل همین اجرای درست آقای نوربخش در کنسرت سال 91 گروه شهنازی، آلبوم مست هشیار کار خوبی است.»
 
او تاکید کرد: «خیلی‌ها می‌گویند که موسیقی ایرانی ما غم‌انگیز است اما شما در همین آلبوم با شنیدن تراک اول می‌بینید که چه موسیقی شاداب و پرانرژی پیش روی مخاطب قرار می‌گیرد. پس می‌بینیم که همه چیز به ملودی و ریتم بستگی دارد که هنرمند در آن نقش اصلی را ایفا می‌کند. من در حوزه خوانندگی آلبوم هم باید گویم که هیچ نقطه خارجی را نشنیدم و آقای نوربخش در عین اجرای مناسب ملودی‌های زیبا، کاری کردند که من از آواز ایشان لذت ببرم به طوری که می‌توان گفت تأثیری از سبک استاد شجریان در کلیت کار مشهود بود. زیرا تنها خواننده‌ای که در سلیقه من در اجرای زنده خارج نمی‌خواند محمدرضا شجریان است که امیدوارم حالش هرچه زودتر خوب شود. در هر صورت بنده شنیدن این آلبوم را به دوستداران موسیقی سنتی که کار بسیار ارزشمندی توصیه می‌کنم.»
 
«محمد سریر» رییس شورای عالی خانه هنرمندان ایران نیز در این برنامه با تقدیر از انتشار آلبوم «مست هشیار» گفت: «به اعتقاد من این آلبوم اثری است که می‌تواند به یکی از ارکان مهم موسیقی ملی که در حال تغییر است نقش اساسی ایفا کند. من بر این باورم موسیقی ملی با کیفیت درست است که می‌تواند در میان مخاطبان تاثیرگذار باشد.»
 
او عنوان کرد: «تولید چنین کارهایی در شرایط فعلی موسیقی کشور کار بسیار مشکلی است؛ زیرا بازار موسیقی ایران به سمت کارهایی رفته که وجه هنری کمتری دارند و این‌که تعدادی از هنرمندان صاحب‌نام موسیقی این سرزمین همت کنند و به انتشار اثری دست بزنند که طرفداران خاص خود را دارد کار بسیار ارزشمندی است که باید آنها را ستود. به هر حال این موسیقی همان‌طور که گفتم طرفداران خاص خود را دارد اما من بر این باورم تاثیرخود را در بلندمدت خواهد گذاشت و خون تازه‌ای را هم به فضای موسیقی کشور وارد می‌کند.»
 
«داریوش پیرنیاکان» آهنگساز آلبوم «مست هشیار» هم در پایان مراسم با تقدیر از افرادی که در برنامه رونمایی حضور پیدا کردند، گفت: «من همیشه دل در گروی موسیقی داشته و دارم و بر این باورم هنری می‌تواند تاثیرگذار باشد که سطح آگاهی مردم را بالا ببرد. متاسفانه همانطور که آقای کامکار گفت رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی در تنزل دادن سطح آگاهی مردم نقش بسزایی دارند و باز هم متاسفانه همین رسانه ملی به هیچ وجهی به موسیقی جدی و تفکر برانگیز توجه نمی‌کند. همین امر به خودی خود باعث می‌شود که شرکت‌ها و کمپانی‌ها هم ناخودآگاه و ناچارا به سراغ کارهایی بروند که سطح آگاهی مردم را پایین می‌برد.»
 
پیرنیاکان تصریح کرد: «این آلبوم برگرفته از کنسرت گروه شهنازی در سال 91 بود که از آن زمان تا به امروز بسیار دوست داشتیم فضایی را فراهم کنیم که کار در قالب یک اثر صوتی به مخاطب معرفی شود، اما سعی کردیم ماجرا را به کسی تحمیل نکنیم اما خوشبختانه با همکاری صدرالدین حسین‌خانی در شرکت ایران گام توانستیم این کار سخت را به سرانجام برسانیم تا امروز شاهد برگزاری مراسم رونمایی باشیم.»
تاریخ انتشار : پنجشنبه 28 بهمن 1395 - 15:39

دیدگاه‌ها

شنبه 30 بهمن 1395 - 08:24

داریوش پیرنیاکان: «هنری می‌تواند تاثیرگذار باشد که سطح آگاهی مردم را بالا ببرد»

آقای پیرنیاکان،
جدای از تعارف...
مردم خودشون دوست ندارن به موسیقی‌ای توجه کنند که به تفکر نیاز داره.
موسیقی فست‌فودی رو می‌پسندن.

امروزه پول‌درآوردن برای مردم شده همه چیز. کسی اصلا به «سطح آگاهی» اون هم در موسیقی فکر نمی‌‌کنه...

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود آلبوم «مست هشیار» رونمایی شد | موسیقی ما