برنامه یاد بعضی نفرات
 
آهنگساز پرخاطره سه دهه اخیر در آیین رونمایی از «بشنو از نو» عنوان کرد
بهرام دهقانیار: این آلبوم در راستای تولید یک اثر موسیقی خالص خلق شده است
موسیقی ما - نخستین آلبوم بهرام دهقانیار، آهنگساز خاطره‌ساز موسیقی فیلم و سریال، با نام «بشنو از نو»، روز گذشته (جمعه 11 اسفند) در شهرکتاب دانشگاه رونمایی و منتشر شد.
 
بهرام دهقانیار که در این سال‌ها با ساخت موسیقی بسیاری از سریال‌ها و برنامه‌های محبوب دهه شصت و هفتاد (خونه مادربزرگه، همسران، پدر سالار، کتابفروشی هدهد و...) تبدیل به خاطره جمعی بسیاری از ما شده، در این آلبوم از ملودی آثار شناخته شده استفاده کرده و با تنظیم مجدد آن‌ها،‌ قطعاتی شنیدنی به مخاطب ارائه کرده است.
 
در ابتدای مراسم که با حضور جمع زیادی از مخاطبان و هنرمندان موسیقی برگزار شد، دهقانیار سخنان خود را این‌گونه آغاز کرد: «موسیقی به دو شاخه اصلی تقسیم می‌شود؛ موسیقی باکلام و موسیقی خالص یا ناب که صدای خواننده یا ادبیات در آن نقشی ندارد. بنابر دلایل فرهنگی، کشور ما بیشتر متمرکز بر تولید آثار خواننده محور و مبتنی بر ادبیات است. من اعتقاد داشتم گروهی از موزیسین‌ها که توانایی تولید آثار موسیقایی ناب و خالص دارند، موظفند خلاء فرهنگ شنیداری مردم را با تولید آثاری -به موازات آثار باکلام- به عنوان موسیقی ناب و خالص پر کنند.»
 
او با این مقدمه درباره هدف انتشار چنین آلبومی ادامه داد: «تلاش من این بوده که از تصانیف و تم‌هایی استفاده کنم که غالباً در قالب تصنیف شنیده شده و آنها را مجدداً به زبان سازها تنظیم و یک روایت شخصی از علایقم را هم به آنها اضافه کنم. این آلبوم در راستای تولید یک اثر موسیقی خالص خلق شده است.»
 
تم‌های آلبوم «بشنو از نو» در سه شاخه انتخاب شده‌اند؛ اول آثاری که توسط ملودی‌سازان برجسته پهلوی اول ساخته شد‌اند که شامل تصنیف‌های «ماه من، شاه من» از ساخته‌های مرتضی حنانه، «هزار دستان» ساخته امیرجاهد، «مرغ سحر» از آثار مرتضی‌خان نی‌داود و قطعه «ساقیانه» در بیات اصفهان. شاخه دوم شامل ترانه‌ها و تم‌های فولکولوریک همچون «آیریلیق» ساخته علی سلیمی، «ساری گلین»، «مرغ شب»، «عزیزم سوزه» و «دست به دست» با تنظیم روح‌الله خالقی برای ارکستر و نهایتاً شاخه سوم که شامل موسیقی سازی بوده و قطعه «مینیاتور شماره یک» از امین‌الله حسین در این بخش قرار گرفته است. بهرام دهقانیار اعلام کرد که نسخه دوم و سوم این آلبوم نیز با همین منطق در آینده تولید و منتشر خواهد شد.
 
در بخش دیگری از این مراسم، مانی جعفرزاده (آهنگساز و منتقد موسیقی) به عنوان یکی از سخنران‌ها صحبت کرد و گفت: «به چند دلیل، از نظر من بهرام دهقانیار آهنگساز مهمی است. در واقع زمانی که بسیاری از آهنگسازان، کارگردان‌ها یا بازیگران امروز ایران، روبه روی تلویزیون در حال تماشای مثلاً «زی‌زی گولو» بودند، بهرام دهقانیار آهنگساز بود و آهنگساز مهمی هم بود؛ آن‌هم در موقعیتی که خود او در آن زمان با آن بچه‌ها فاصله سنی زیادی نداشت. بهرام این بخت بلند را داشت که در چهل و اندی سالگی، «کلاسیک» شود و این فرصتی نیست که نصیب هر آهنگسازی شود.»
 
جعفرزاده با این مقدمه درباره بهرام دهقانیار، به آلبوم «بشنو از نو» رسید و گفت: «حالا آهنگساز کلاسیکی که آثار و ملودی‌هایش توسط بسیاری از گروه‌ها و آنسامبل‌های مختلف تنظیم و اجرا شده، این‌بار خودش تصمیم گرفته در مقام تنظیم‌کننده ملودی‌های هیت دوران مختلف را دوباره روایت کند و «بشنو از نو» از این نظر آلبوم در خور اعتنایی است. پیش از هر چیز باید بگویم که آلبوم شسته و رفته‌ای است و بسیار خوب ضبط شده و نوازندگی‌ها هم بسیار قابل تأملند. اما پیش از هر چیز، باید گفت که بسیار خوب نوشته شده است. او در عین حالی که قطعات را تنظیم مجدد کرده، گوشه چشمی هم به کسانی داشته که همیشه دوست داشته‌اند موسیقی گوش کنند اما در این زمینه خیلی حرفه‌ای نیستند.»
 
جعفرزاده در انتها سخنان خود را این‌گونه به پایان برد: «بهرام از آن دست افرادی است که دوستی او برای بخش وسیعی از جامعه هنری، مغتنم است. جزء معدود افرادی است که این روزها کارش را درست و با جدیت انجام می‌دهد و همین چیزها برای دوستانی که چند قدم آنطرف‌تر از او ایستاده‌اند، اسباب دلخوشی و جزء لحظات سعادت‌ است.»
 
علیرضا میرعلینقی (محقق موسیقی) نیز دیگر سخنران این مراسم بود که گفت: «فکری که پشت این کار بود، پیش از هر چیز دیگری من را جذب خود کرد. در واقع ما هر کدام از این آهنگ‌ها را به ظاهر بارها شنیده‌ایم اما موسیقی به پوسته ظاهری و بخش وکال محدود نیست؛ موسیقی بُعدهای بیشتری دارد و بهرام دهقانیار هم یک خوانش آگاهانه و یک گزینش زیبا از عناصری که ظاهراً پیدا نیستند اما بافت و ساخت جدی موسیقی را شکل داده‌اند داشته است.»
 
او با اشاره به این موضوع که تجربیات سی و اندی ساله موسیقایی دهقانیار در این آلبوم درونی شده، گفت: «در این آلبوم ورزیدگی بهرام دهقانیار در ژانرهای مختلف موسیقی -از سنتی تا موسیقی جز- به نحوی در هم ذوب شده‌اند که تماماً به قصد ایجاد زیبایی بوده و مطلقاً بازی با تکنیک و فرم در آن احساس نمی‌شود؛ یعنی همان بلایی که بر سر موسیقی ما آمده و بازی با تکنیک و فرم را نشانه اعتلای اندیشه موسیقایی می‌دانند! در حالی‌که موسیقی باید برای جستجوی زیبایی و حال خوب باشد و من در تک‌تک  قطعات آلبوم «بشنو از نو»، این نیت شریف آرتیستیک را به نحو احسن دیدم. ما در اینجا با یک نوع خرق عادت زیبا مواجه هستم و نغماتی که بارها شنیده‌ایم را این‌بار با یک شنود تازه‌تر و ویرایش آگاهانه و هوشمندانه می‌شنویم. ما برای آینده موسیقی به این بازخوانی و نگاه ویژه‌ای که با این تسلط فنی و احساس خوب، میراث ما را از نو بخواند، نیازمندیم.»
 
آلبوم «بشنو از نو» با حضور جمعی از بهترین نوازندگان موسیقی یعنی علی جعفری پویان (ویولن)، همایون نصیری (پرکاشن)، آرین کشیشی (گیتارباس)، ترگل خلیقی (تار)، سایوری شفیعی (کلارینت)، پاشا هنجنی (نی) و آرمین قیطاسی تولید شده که میکس آن در استودیو کرگدن (گنگان پارسه) و مسترینگ آن توسط حامی حقیقی انجام گرفته است. این آلبوم که توسط نشر و پخش جوان منتشر شده، از طریق فروشگاه‌های فرهنگی و هنری و همچنین سایت‌های قانونی دانلود موسیقی قابل دسترسی است. از مخاطبان فهیم سایت «موسیقی ما» سپاسگزاریم که نسخه اصلی این اثر را تهیه می‌کنند و به این ترتیب حمایت خود را از هنر و هنرمند این سرزمین اعلام می‌کنند.
منبع: 
اختصاصی سایت «موسیقی ما»
تاریخ انتشار : شنبه 12 اسفند 1396 - 09:59

دیدگاه‌ها

شنبه 12 اسفند 1396 - 12:17

بهرام دهقانیار ??

یکشنبه 13 اسفند 1396 - 14:04

توى اين مراسم افراد ديگرى هم بودند مثل داريوش تقى پور نازنين كه سالهااااس بي حاشيه بهترين ها رو به گوش مخاطب ميرسونه بدون چشم داشتى اونوقت عكاس محترم نميتونستن يك شات از داريوش بگيرن!الحق كه موسيقى (ما) هستش...

یکشنبه 13 اسفند 1396 - 16:44
علیرضا

دوست عزیز اگر شما جناب تقی پور رو میشناسید باید متوجه میشدید که عکس شماره 19 از ایشون گرفته شده.

2.176.164.87

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود بهرام دهقانیار: این آلبوم در راستای تولید یک اثر موسیقی خالص خلق شده است | موسیقی ما