برنامه یاد بعضی نفرات
 
تنظیم‌کننده و رهبر ارکستر کنسرت مشترک شش خواننده پاپ به «موسیقی ما» گفت
رضا تاجبخش: مطمئنم این کنسرت تاریخ‌ساز می‌شود
موسیقی ما طی روزهای 24 و 25 اردیبهشت برای اولین‌بار کنسرت مشترک شش خواننده سرشناس موسیقی پاپ به رهبری و تنظیم «رضا تاجبخش» در تالار وزارت کشور برگزار می‌شود. این اجرا با عنوان کنسرت عاشقانه‌های پاپ و به همت شرکت «اکسیر نوین» به مدیریت محمدرضا خانزاده و با همراهی نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران روی صحنه می‌رود. در این پروژه بزرگ قرار است برای اولین‌بار روزبه نعمت‌الهی، امیرعباس گلاب، رضا صادقی، حامی، مهدی یراحی و سیامک عباسی اجرای زنده داشته باشند. رضا تاجبخش برای اولین‌بار در گفتگو با سایت «موسیقی ما» به جزئیات و روند ایده‌پردازی و اجرایی‌شدن این کنسرت اشاره کرد:
 
 • *ایده برگزاری این کنسرت با چند خواننده از کجا به ذهنت رسید؟ در حالی که طی سال‌های گذشته همکاری‌های تو با طیف گسترده‌ای از خواننده‌ها نبود و صرفاً با چند هنرمند به خصوص همکاری مداوم داشتی.
همیشه انتخاب‌های من در موسیقی محدود است و با آدم‌های مشخصی همکاری می‌کنم. ایده برگزاری این کنسرت را هم از سال‌ها قبل داشتم و می‌خواستم با هنرمندانی که با آنها تجربه همکاری داشتم روی صحنه ببرم. اواخر سال گذشته طی جلساتی که با این عزیزان و چند نفر دیگر داشتم تا اینکه نهایتاً به ترکیب کنونی رسیدیم و خوشحال هستم که قرار است کنسرت را با این دوستان روی صحنه ببرم. اواخر سال گذشته ترکیب و جزئیات این کنسرت را بستیم و به زودی هم تمرینات ما آغاز می‌شود.
 
 • *تهیه‌کننده این کنسرت چه کسی است؟
در ابتدا قرار بود با آقای «ملازم»، مدیر شرکت پیانوی باربد، به عنوان تهیه‌کننده همکاری کنیم که از زحمات ایشان سپاسگزارم و در ادامه به دلیل مسائل کاری این موضوع ادامه پیدا نکرد. سپس همکاری را با «امیرحسین طباطبایی» آغاز کردیم و او که سابقه تهیه‌کنندگی آثار و اجراهای میلاد درخشانی و در مقطعی رضا یزدانی را دارد به عنوان تهیه‌کننده این کنسرت همراه ما خواهد بود. در بخش برگزاری  و مدیریت برنامه هم صحبت‌هایی با چند شخص انجام شد اما نهایتاً تصمیم گرفتم تا با محمدرضا خانزاده و مجموعه اکسیر نوین که سابقه شش سال همکاری موفق با آنها را داشتم پروژه را جلو بردیم و خوشحال هستم در کنار ما حضور دارند.
 
 • *به همکاری شش ساله با اکسیر نوین اشاره کردی که در کنار بابک جهانبخش بود. قبلاً نام او هم شنیده می‌شد که در این کنسرت حضور دارد.
قرار بود بابک جهانبخش هم در این کنسرت حضور داشته باشد و صحبت‌هایی را هم انجام داده بودیم اما پایان سال 96 قرارداد او با شرکت اکسیر نوین به اتمام رسید. به دلیل مسائل قراردادی و همکاری بابک با یک شرکت جدید، در این کنسرت او همراه ما نیست تا شرایط کاری او هماهنگ‌تر شود.
 
 • *انتخاب خواننده‌ها برای این برنامه چگونه بود و هرکدام چند قطعه می‌خوانند؟
این کنسرت شب عاشقانه‌های موسیقی پاپ است و از ابتدا تصمیم داشتم خوانندگانی که شناخت کافی و تجربه همکاری با آنها دارم در این پروژه حضور داشته باشند. هر خواننده دو قطعه را اجرا خواهد کرد و خوشحال هستم که هیچکدام از این دوستان به پیشنهاد من پاسخ منفی ندادند و بدون مشکل خاصی توانستیم برنامه کنسرت را هماهنگ کنیم.
 
 • *انتخاب آن دو قطعه به چه صورت بود؟
از میان آثاری که من برای این دوستان تنظیم کرده بودم دو اثر را انتخاب کردیم. در حقیقت کارهایی که تنظیم خودم بود را در این برنامه با تنظیم متفاوت روی صحنه می‌بریم.
 
 • *ولی تو برای سیامک عباسی کاری را تا کنون تنظیم نکرده‌ای.
سیامک عباسی تنها خواننده این کنسرت است که فقط سابقه دوستی با او داشتم و فرصت کار پیش نیامده بود. به همین دلیل از میان آثارش دو قطعه را انتخاب کردیم.
 
 • *انتخاب آن دو قطعه برای اجرا به چه شکل انجام شد؟
در عین حال که سعی کردیم این قطعات از بهترین آثار خواننده‌ها باشد موضوع تنوع کارها را هم مدنظر قرار دادیم. خصوصاً که خواستیم فضای کارهای یکنواخت نشود و قطعات ریتمیک هم داشته باشیم. اما در این کنسرت خبر از قطعات شاد مرسوم نیست چون با فضای کلاسیک ارکستر سمفونیک همخوانی ندارد
 
 • *از قسمت موسیقی این برنامه بگو و اینکه چه نوازندگانی روی صحنه حضور دارند؟ و رهبر ارکستر کیست؟
اتفاق مهم این کنسرت، حضور هفتاد نفر از نوازندگان ارکستر سموفنیک تهران است. از شانس خوب من ارکستر سمفونیک در تاریخ مدنظر ما برنامه نداشت. من هم با اجازه آقای «شهرداد روحانی» و با ذکر این موضوع که به جلسات تمرین نوازندگی ارکستر سمفونیک لطمه نزند تصمیم گرفتم به همراه این نوازنده‌ها روی صحنه بروم. در اینجا از آقای شهرداد روحانی بابت اعتماد و همکاری که با من داشتند تشکر می‌کنم. البته یک ارکستر پاپ شش نفره هم در این برنامه روی صحنه خواهد بود.
 
 • *کنار هم قرار دادن هفتاد نوازنده ارکستر سمفونیک با مدل کاملاً کلاسیک در کنار یک ارکستر پاپ کار جالبی است.
تا کنون سابقه نداشته که به این شکل برای کارهای پاپ در تنظیم جدیدشان سمفونی نوشته شود و اورتورهای عجیبی برای هر کار در نظر گرفته‌ایم! به نوعی که شاید برخی از آهنگ‌ها در ابتدا مشخص نباشد و در ادامه فرم اصلی ملودی مشخص شود. مطمئناً نوع تنظیم و اجرای قطعات در این کنسرت برای مخاطبان جالب خواهد بود چون تا کنون تجربه شنیدن آثار خواننده محبوبشان به این شکل را نداشته‌اند. از سوی دیگر مدل موسیقی سمفونیک چندان پاپیولار نیست ولی تلاش کردیم این موسیقی به نوعی در کنار سازهای پاپ قرار بگیرد که هر کدام تأثیرگذار باشند.
 
 • *پارت‌های این کنسرت را خودت نوشتی؟
بله. تمامی پارت‌ها را خودم نوشتم و 14 روز تعطیلات نوروز از صبح تا شب و از شب تا صبح مشغولش بودم!
 
 • *رهبر ارکستر کیست؟
این کنسرت به آن شکل که در اجراهای ارکستر سمفونیک می‌بینیم رهبری ندارد که جلوی صحنه بایستد. اما «محمدرضا عقیلی» که همیشه همراه من و سرپرست این برنامه هم هست در چند قطعه که نوانس داریم و نیاز به حرکت دست برای رهبری است، جلوی صحنه این کار را انجام خواهد داد.
 
 • *در تنظیم کارها به بخش کلاسیک و سمفونیک کارها بیشتر اهمیت دادی یا بخش پاپ؟
بُعد کلاسیک در تنظیم قطعات این کنسرت به مراتب پررنگ‌تر است. چون تنظیم‌های پاپ در کنسرت‌های این خواننده‌ها هر سال شنیده می‌شود و دوست داشتم طرفداران آنها با تنظیم‌هایی کاملاً جدید و در عین حال کلاسیک مواجه شوند. برنامه‌های جالبی هم برای اتفاقات موسیقایی روی صحنه تدارک دیده‌ایم. مثلاً شاید دو قطعه یک خواننده را به هم متصل کنیم تا بدون تشویق حضار کارها اجرا شود. شاید هم قطعه دوم یک خواننده را به آهنگ اول خواننده بعدی وصل کنیم و با این روش جای خواننده‌ها را تغییر بدهیم.
 
 • *با این حساب به نظرم سعی کردی هم بُعد عامه‌پسندبودن و بیزنس و بُعد هنری کار را لحاظ کنی.
صد در صد همینطور است. حرکت روی خط نگاه هنری و نگاه پاپیولار بسیار سخت است. امیدواریم بتوانیم در این زمینه موفق باشیم.
 
 • *در روند انتخاب خواننده‌ها با این مشکل مواجه نبودی که مثلاً یک نفر بگوید چون فلانی هست من نمیآیم؟
به شکل جالبی اصلاً چنین مشکلی نداشتیم و هیچکدام از خواننده‌های این کنسرت با گلایه نسبت به حضور خواننده دیگر وارد نشدند. از یک سو آنها با هم دوست و هماهنگ هستند و کلاً اخلاق متفاوتی دارند. همچنین هیچکدامشان شرط یا نکته خاصی برای حضور نداشتند.
 
 • *چنین کنسرتی فقط شامل همین برنامه است با بعداً با خوانندگان دیگر هم برنامه‌های مشابه را روی صحنه می‌بری؟
قطعاً این کنسرت‌ها را ادامه می‌دهم و اواسط سال جاری هم کنسرت مشترک دیگری را با حضور خوانندگان متفاوتی روی صحنه می‌برم که حتی بخش‌هایی از کارهای اجرایی و هماهنگی آن برنامه هم انجام شده است.
 
 • *کلاً چرا بحث آهنگ‌های فیت یا کنسرت‌های مشترک در کشور ما اینقدر نادر است؟
 یکی از معدود افرادی هستم که تقریباً همه به من بله می‌گویند! شاید همین موضوع باعث شد تا به همراه یک برنامه دقیق بتوانم این کنسرت را به مرحله اجرا برسانم.
 
 • *پس یعنی عدم مدیریت صحیح باعث می‌شود که چنین برنامه‌هایی را نداشته باشیم؟
این موضوع که هست اما در موسیقی بر خلاف سینما آدم‌ها مجبور نیستند کنار هم پروژه مشترکی داشته باشند. چون در سینما لازم است چند بازیگر کنار هم باشند تا فیلمی شکل بگیرد و معمولاً در ازای یک دستمزد خوب و شرایط کار مناسب این اتفاق رخ می‌دهد. البته در موسیقی تا حدودی ارتباط میان خواننده‌ها کم است اما مطمئن هستم این کنسرت تاریخ‌ساز می‌شود چون راه برای این قبیل اتفاقات همراه می‌شود. همچنین موسیقی پاپ ایران مدت‌ها است که نیاز به تحول‌هایی از این دست دارد.
 
 • *قصد نداری این پروژه را با خواننده‌های دهه هفتاد هم اجرایی کنی؟
حقیقتش را بخواهی برگزاری چنین برنامه‌ای از لحاظ بیزنسی هم اهمیت زیادی دارد و اغلب خواننده‌های دهه هفتاد به غیر از دو سه نفر چندان روی فرم نیستند و فروش خوبی هم ندارند. اگر هم زمانی بخواهم این کار را انجام بدهم سراغ سالنی کوچکتر از تالار وزارت کشور می‌روم.
 
 • *تمایل داری این مدل کنسرت را در سبک‌های دیگر هم برگزار کنی؟
خیلی دوست دارم کنسرتی برگزار شود که در آن مثلاً کاوه یغمایی و همایون شجریان روی صحنه بروند اما واقعیت این است که چنین خواننده‌هایی به دلیل جایگاهی که دارند احتیاط بیشتری به خرج می‌دهند. آنها به سادگی حاضر به پذیرش پیشنهاد چنین پروژه‌هایی نیستند.
  
 1. *برنامه تمرین‌ها به چه صورت است؟
تمرینات این کنسرت از دهم اردیبهشت شروع می‌شود و چهار جلسه با ارکستر سمفونیک، چهار جلسه با ارکستر پاپ و چهار جلسه هم با تمامی خوانندگان تمرین می‌کنیم.
 
 • *و کلام آخر؟
دوستان زیادی در برگزاری این برنامه به من کمک کردند اما اینجا لازم می‌دانم قدردانی ویژه‌ای از آقای ابوالفضل صادقی‌نژاد و همچنین خانم علیزاده در دفتر موسیقی وزارت ارشاد داشته باشم. این عزیزان همکاری بسیار خوب در روند اجرایی شدن این اتفاق داشتند. همچنین تمام کارهای مربوط به این کنسرت در زمان مدیریت آقای طالبی در دفتر موسیقی شکل گرفت که لازم است از ایشان هم تشکر ویژه‌ای داشته باشم. همچنین از زحمات امیرحسین طباطبائی که در این پروژه همراه ما بودند قدردانی می کنم.
منبع: 
اختصاصی سایت «موسیقی ما»
تاریخ انتشار : یکشنبه 26 فروردین 1397 - 14:59

دیدگاه‌ها

جمعه 31 فروردین 1397 - 16:54

به نظرم آنپلاگد این کنسرت رو ضبط و منتشر کنید قطعا استقبال میشه

جمعه 31 فروردین 1397 - 19:45

چه اتفاق قدرتمندی...نام رضا صادقی و حمید حامی میدرخشه...

شنبه 1 اردیبهشت 1397 - 12:24

مطمئن نباشيد ، كاش يك كم به فكر كيفيت موسيقى در ايران باشيد ، من تعجب ميكنم
وقتى آقاى صفاريان كه از خوبهاى موسيقى پاب هستن براى صدابردارى كنسرت آقاى هيراد ميرن و ميگن فوق العاده
بعد ميبينيم كه چه صدابردارى و چه فالش خونيهايى داريم
تاسف خوردم
خيلى مغرورانه گفتين كه شمارو همه قبول دارن
ياد همايون خرمها ، محمد حيدرى ها بخير
داريم به كجا ميريم

شنبه 1 اردیبهشت 1397 - 12:53

kar dorosta ❤

شنبه 1 اردیبهشت 1397 - 12:53

ای جانم رصاصادقی

شنبه 1 اردیبهشت 1397 - 12:53

موزیک ما اهنگ رضاصادقی رو نذاشتین حداقل موزیک ویدئوش رو که میذاشتین واقعا خیلی نامردیه اون اهنگ دیده نشه .گمونم واقعا جزو بهترین اهنگای چن سال اخیر رضاصادقی بود

شنبه 1 اردیبهشت 1397 - 12:53

خیلییییی باحال میشه

شنبه 1 اردیبهشت 1397 - 12:53

نابغه ایست این آقا

شنبه 1 اردیبهشت 1397 - 12:53

جان به تو ! كى ميتونه بگه نه اخه

شنبه 1 اردیبهشت 1397 - 12:53

فقط مهدی یراحی

شنبه 1 اردیبهشت 1397 - 12:53

Just siamak ❤

شنبه 1 اردیبهشت 1397 - 12:53

چقدر خوش بگذره??

شنبه 1 اردیبهشت 1397 - 17:04

یکی از بهترین تنظیم کننده های ایران?

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

 • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
 • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود رضا تاجبخش: مطمئنم این کنسرت تاریخ‌ساز می‌شود | موسیقی ما